ÖLÜMÜNÜ SAKİN BİR ŞEKİLDE BEKLEYEN KÜÇÜK OMAYRA’NIN HİKAYESİ Volkanik oluşum sonrası…


Kolombiya’da yerel halk tarih boyunca, çiftçilikle geçimini sağladığı için volkanik oluşumların etrafına yerleşiyordu. Bunun sebebi ise volkanik oluşumların organik maddece zenginleştirdiği alanları tarıma çok elverişli hale getirmesiydi.

Bu tür yerleşmelerin plansız ve fazlaca sayıda olması bazı zamanlar büyük felaketleri de beraberinde getiriyordu. Bunlardan birisi de 13 Kasım 1985’te Kolombiya’da gerçekleşen ve yaklaşık 25.000 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan, “Armero Trajedisi” adıyla anılan Ruiz Yanardağı felaketiydi.

Bu doğal afet sonucu yaşanan trajediyi dünyaya duyuran ise, küçücük bedeniyle, kocaman bir cesaret gösterisi sergileyen Omayra’ydı.

13 Kasım’da faaliyete geçen Nevada Del Ruiz, Omayra’nın yaşadığı köyü de vurmuştu. İlk başlarda başlayan yoğun taş ve kül yağmuruna rağmen halk sakinliğini korumuş tahliye işlemi de gerçekleşmemişti.

Fakat bir süre sonra, patlayan yanardağın tetiklemiş olduğu toprak kaymasının köyü vurması, adeta bir can pazarının yaşanmasına yol açıyordu. Çünkü, patlamayla açığa çıkan yüksek ısı, dağın zirvesindeki kar kütlesini eritip, devasa çamur yığınlarının köye doğru inmesine yol açmıştı.

İnsanlar, kimse daha ne olduğunu anlayamadan gelen toprak kütlesinin altında kalmıştı. Toprak altında kalanlardan birisi de, küçük Omayra’ydı. Omayra’nın belden aşağısı patlayan yanardağ sebebiyle kayan toprakla birlikte gelen suyun altında kalmıştı ve biriken su da zaman geçtikçe daha da yükseliyordu.

Yaşamak için bir enkaz parçasına tutunan Omayra’yı, ertesi gün bir gazeteci, küçük kızın elini fark ediyordu. Hızlı bir şekilde o bölgeye gelen kurtarma gönüllüleri, Omayra’yı kurtarmak için büyük bir çaba sarf ediyordu. Fakat Omayra’yı kurtarmak o kadar da kolay değildi.

Bacaklarını kırmadan küçük kızı bulunduğu yerden çıkarmak mümkün görünmüyordu. Üstelik, Omayra’yı her çıkartmaya çalıştıklarında çevredeki su seviyesi yükseliyor ve Omayra’nın nefes almasını zorlaştırıyordu.

Bu sırada suyun altına kontrol eden bir kaç kişi, minik kızın bacaklarının sert bir cismin altında kaldığını görüyordu. Dalan ekip, suyun altında birini daha bulmuştu; Omayra’nın bacaklarının altında, kapının üzerine yıkılması sonucu hayatını kaybeden halasının cansız bedeni yatıyordu.

Omayra bu duruma rağmen, yaşından beklenmeyecek şekilde soğukkanlılığını koruyor, çevresinde toplananlara şarkılar söylüyor, durumundan bir kere bile şikayet etmiyordu.

Zaman geçiyor, kendisinin kurtarılmasını sağlayacak olan malzemeler bir türlü bölgeye gelmiyordu.

Nihayetinde malzemeler bölgeye ulaşmıştı, fakat artık çok geçti… Suyu boşaltmak için pompa geldiğinde, Omayra’nın bacaklarını kangren olmuştu ve kesilmesi gerekiyordu. Ancak sorunlar bununla bitmiyor, peş peşe geliyordu.

Ortamdaki yüksek kirlilik sebebiyle bu operasyonun gerçekleşmesi durumunda, daha büyük bir acıyla ölebilirdi.

Tek yol, onu kendi haline bırakıp acı çekmeden ölmesine izin vermek razı gelmekti.
Omayra 60 saat boyunca ölümü beklemiş ve bu süre içerisinde bir kere bile acısını belli etmeyip, göz yaşı dökmüyordu. Sadece gülüyor, konuşuyor ve şarkı söylüyordu. İnsanların onu sakinleştirmesi gerekiyorken, bu görevi o üstlenip, onu kurtarmaya çalışanları sakinleştirecek cümleler kullanıyordu. Ve Omayra, küçücük bedeni,kocaman kalbiyle 60. saatin sonunda,bu kısacık hayatın veda ediyordu.

Omayra’nın ölmeden bir kaç saat önce çekildiği bu resim son 50 yılın en iyi fotoğrafları arasında yer alıyor ve çeken fotoğrafçıya da Pulitzer ödülünü kazandırıyordu.

 

kaynak:haberduragi.com

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF