Türk Dizi ve Filmlerinin Subliminal Mesajları


Nedir Bu Subliminal Mesaj?

Subliminal mesaj veya bilinçaltı mesaj, başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. Subliminal mesajlar insanın bilinçli dikkati tarafından fark edilemezler, ancak bu mesajların insanın bilinçaltını etkiledikleri ileri sürülmektedir. Subliminal teknikler reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Dizilerde veya filmlerde karakterlerin içtiği içecek markaları, kıyafetleri subliminal mesaj örneklerindendir.

Bu tekniklerin amaçları, etkisi, kullanım sıklığı ve rekabet gibi konularda ahlaka uygunluğu konuları tartışmalıdır. Marka ve ürünlerin pazarlamasından toplumun ilgi, ihtiyaç ve algısını değiştirmeye kadar birçok konuda kullanılmaktadır. Bir kişiyi, kurumu ya da ürünü kötü göstermek için o şey ile kötü olan bir nesnenin aynı temada işlenmesi subliminal mesajın en yaygın kullanılma şeklidir. Şu ana kadar yapılan çalışmalar neticesinde en bilinçli ve defansif kişiler bile bu mesajları ilk bakışta %100 olarak çözememektedir. Bu da toplumlarımızı yönlendirmeli reklamlara karşı savunmasız bırakmaktadır. Fakat bazı subliminal mesajlar ise kötüye kullanımlı olarak kullanılır.

Bu teknik ilk olarak 1950 lerde bir film yönetmeni tarafından denenmiştir. Kendi tekniğine göre 5 saniyede bir kısa bir fotoğrafı filmin içine normal gözde anlaşılmayacak şekilde yerleştirmiş, Patlamış mısır yiyin kolay için yazılı bu resim sayesinde mısır ve kola tüketiminde artış olduğu tespit edilmiştir.

İşte Dizi-Film’lerdeki Bazı Subliminal Mesajlar

Ülkemizde ise son zamanlarda artan dizi sayısı Subliminal mesajların yerleştirildiği, toplumu yozlaştırmak için bu mesajların gizli olarak verildiği, amacın cinsellik veya seks düşkünü bir tüketici toplumu oluşturma isteği olduğu iddia edilmektedir. Bu mesajların çeşitli gizli tarikatlar veya Masonların tarafından toplumumuzu bozmak amaçlı hareketler olduğu tartışmaları haa devam etmektedir.

 

Issız Adam

 

Acayip Hikayeler

 

 

Çocuklar Duymasın – Çok Güzel Hareketler Bunlar

Bazı kaynaklar bu olayın paranoya haline geldiğini, aslında fazla abartıldığını ve aslında öyle olmadığını iddia etmektedir. Tabii bunların rastgele oraya konulduğu, yönetmenlik yanlışı olduğu ya da yanlışlıkla o imajın verildiği şeklinde iddialarda devam etmektedir. Fazla abartıldığını düşünenler aslında bu amaçla olmadığı söylemleriyle açıklamaları birbirini izlemiş, Çok mu abartıldı yoksa amacı neydi bilinmez ama insanlar gördüklerine inanır.

Ama bir tesadüf vardır ki EZEL dizisi bizlere yanlışlıkla komik bir subliminal vermişti zamanında. İşte o efsane sahnenin arkasında ağaca işeyen adam:

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF